از تحریم‌های واشنگتن تا جلسه کبرای در لندنتصمیم دیشب رئیس جمهور روسیه برای رسمیت شناختن استقلال «دونتسک» و «لوهانسک» از مردم با واکش

به گزارش ایسنا، تصمیم دولت آمریکا روز دوشنبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، برای رسمیت شناختن استقلال دو منطقه “جمهوری های خلق دونتسک لوهانسک” را محکوم و اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، با امضای یک فرمان اجرایی تمام سرمایه گذاری ها، تجارت، و تامین مالی افراد آمریکایی با آن مناطق را به اشکال مختلف ممنوع می‌کند.

«جن ساکی» سخن کاخ سفید دوشنبه شب گفت: ما چنین اقدامی را از سوی روسیه پیش‌بینی کرده‌ایم و آمدیم.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز می‌گوید تصمیم روز دوشنبه پوتین نمونه دیگری از بی‌احترامی است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت: روسیه با این کار خود در توافقنامه “مینسک” را زیر طرح و ادعاهای خود را که به دیپلماسی پایبند است، نقض کرده و به “حاکم ملی مردم و تمام ارضی” آن به روشنی حمله کرده است. .

«بلینکن» همچنین گفت که واشنگی با مردم و متحدان و شرکای خود برای برداشتن گام های مناسب در پاسخ به اقدام غیرقابلقبول روسیه ادامه می دهد.

در بیانیه روابط دولت آمریکا که در همین راستا صادر شده است، این است که «حمایت ما از حاکمیت و ارضی کشور و همچنین از دولت و مردم محلی تزلزلناپذیر است».

“جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم این تصمیم روسیه را محکوم کرد و گفت: به رسمیت شناختن استقلال مناطق جداییطلب شرق، تمامیت ارضی قوانین بین المللی، تمامیت ارضی و توافق بین المللی است.

مسئول سیاست خارجی خود اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر نوشت: اتحادیه اروپا و متحدان با وحدت و جدیت ان

به نقل از دیلی میل “بوریس جانسون” نخست وزیر انگلیس نیز اعلام کرد که صبح سه شنبه به وقت محلی جلسه کبرا (جلسه کمیته اضطراری دولت انگلیس) را برای گفتوگو درباره تحولات اقتصادی و اعلام سریع تحریم علیه روسیه انجام می دهد. جانسون همچنین در بیانیه‌ای به این تصمیم مسکو واکنش نشان داد و متعهد شد که تحریم‌هایی را علیه رو.

وزیر انگلیس گفت: این میانه نخست حاکمیت و تمامیت توافق و توافق نامه است. تحریم‌های لندن با اولین حمله روسیه به آشکار شدن می‌شوند، اما آنچه اکنون اتفاق افتاده است خبر ب.

از طرفی، وزارت خارجه ترکیه نیز به رسمیت شناخته شدن استقلال مناطق جدایی طلب شرق توسط روس

وزارت امورات ترکیه با انتشار بیانی به رسمیت شناخته شدن استقلال به اصطلاح جمهوری های دونتسک و لوهاسنک توسط روسیه را مغایر با توافقنامه های مینسک و مخالف محرز حاکمیت و تمام ارضی مردم دانسته و اعلام کرد: این تصمیم روسیه غیرقابل قبول و مردود است.

به گزارش آناتولی، این وزارتخانه در ادامه این بیانیه، بار دیگر بر پایبندی آنکارا بر حفظ اتحاد و تمامیت ارضی سیاسی تاکید کرد و طرف های مرتبط را به خویشتن داری و رعایت قوانین بین المللی فراخواند.

پارلمان روسیه هفته گذشته اقدامی از پوتین خواسته بود که دو منطقه تحت کنترل شورشیان استقلال را به رسمیت بشناسد و تصمیم دوشنبه شب خود را به درخواست روسای دونتسک و لوهانسک گرفته است.

س از رسمیت شناختن این دو جمهوری، پوتین به نیروهای روسی دستور داد تا به عنوان صلح بان وارش آن.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری