اردن می خواهد سفیری به ایران/بغداد بفرستد تا میان تهران و امان میانجیگری کندیک سیاستمدار اردن که از گفت‌وگوی مقامات اردن و ایران با میانجیگری عراق صحبت می‌کرد، گفت که کشورش به دنبال اعزام سفیر به تهران است.

به گزارش ایسنا، محمد احمد الروسان، یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش مردمی اردن، امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری المعلومه، تاکید کرد که اردن قصد دارد روابط تهران و بغداد را بازگرداند. مسئول برگزاری مذاکرات ایران و اردن برای ایجاد مواضع صحیح دو کشور است.

وی تاکید کرد: سازمان‌های اطلاعاتی ایران و اردن در حال میانجی‌گری در مذاکرات با سازمان اطلاعات عراق در بغداد هستند و هدف از این گفت‌وگوها احیای روابط میان امان و تهران است.

این سیاستمدار اردنی خاطرنشان کرد: امان می خواهد سفیر خود را به تهران بازگرداند، فشارهای منطقه ای و بین المللی باعث شده اردن بخواهد روابط خود را با ایران بازگرداند.

وی گفت: منافع مهمتر از ضرر است و ایران کشوری تاثیرگذار در منطقه است، احیای روابط ایران و اردن گامی امیدوارکننده است.

به گزارش ایسنا، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن اخیرا در گفت وگویی درباره ادعای ایجاد ائتلاف ناتو علیه ایران گفت: منطقه به هرج و مرج و درگیری بیشتر نیاز ندارد، بلکه نیازمند همکاری و هماهنگی است. اردن همیشه خواستار ساختن پل های همکاری به جای ساختن دیوارها و ایست های بازرسی است و این کشور به امنیت منطقه اهمیت می دهد، زیرا امنیت برادران عرب بخشی از امنیت ما است. ما خواهان بحران در منطقه نیستیم، اردن و همه کشورهای عربی خواهان روابط خوب با ایران هستند. رابطه ای مبتنی بر احترام متقابل، حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی.

پادشاه اردن ادامه داد: من معتقدم گفت و گو تنها راه حل برای حل اختلافات است، اما طبق معمول بارها تاکید کرده ام که ایران در برخی از کشورهای عربی مداخله می کند و امروز به طور مداوم در مرزهای خود مورد حمله قرار می گیریم. با شبه نظامیانی که به ما نزدیک می شوند. مربوط به ایران است، بنابراین امیدواریم شاهد تغییر در رفتار ایران باشیم و این باید در واقعیت تحقق یابد زیرا به نفع همه کشورهای منطقه از جمله ایران و مردم این کشور است.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه که اخیرا در جمع خبرنگاران صحبت کرده بود، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر پادشاه اردن مبنی بر استقبال اردن مانند سایر کشورهای عربی از گسترش روابط با ایران. اما در رابطه با فعالیت نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه نگران مرز اردن هستیم و گفت: از نگاه مثبت کشورهای عربی به گسترش روابط با ایران استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه اردن یکی از کشورهای عربی است که با آن روابط رسمی دارد، افزود: سیاست اساسی ایران گسترش روابط با کشورهای عربی و اسلامی است و اردن نیز یکی از این کشورهاست.

یک دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه ایران امنیت کشورهای منطقه را امنیت خود می داند، گفت: اتهام دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی و منطقه را رد می کنیم و تاکید می کنیم که اظهارات باید سازنده باشند، زیرا یک بیانیه سازنده ما را به جلو هدایت می کند. بحث در مورد اختلاف نظرها در پشت آن فایده ای ندارد و از دوستان خود در منطقه و کشورهای منطقه دعوت می کنیم تا در مورد مسائل احتمالی اختلاف نظر و سایر موضوعات منطقه نیز گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران نقش مهمی در تامین امنیت منطقه از جمله امنیت اردن داشته است، افزود: اگر نقش ایران در جلوگیری از تروریسم جدی در سوریه و جنگ با تروریست های سیاه پوست در سوریه و عراق باشد. آنجا نبود، بنابراین اردن قادر به مقابله با این دو نیست، کشورها همسایه هستند، امنیت اردن و منطقه تحت تأثیر این موضوع قرار می گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نقش ایران در تامین امنیت منطقه سازنده و باثبات بوده است و ایران به این نقش ادامه می دهد و از نقش موثر کشورها در حل مناقشات و برداشتن گام در جهت گسترش استقبال می کند. رابطه.

در انتهای پیام