ارائه خدمات کاهش آسیب به بیش از ۷۳۹ هزار آسیب‌دیده در سال گذشتهسرپرست معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از فعالیت ۲۷۴۹ مرکز کاهش آسیب در سطح کشور و ارائه خدمت به ۷۳۹ هزار و ۲۰۸ فرد آسیب‌دیده طی سال گذشته خبر داد.

فرهاد اقطار در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح میزان خدمات ارائه شده توسط مراکز درمانی و کاهش آسیب در سال گذشته، بیان کرد: ۱۱۱۲ مرکز بهبود و بازتوانی اعتیاد در سطح کشور وجود دارد که سال گذشته ۱۱۵ هزار و ۸۶۸ نفر تحت پوشش این مراکز بوده و خدمات دریافت کردند؛ از این تعداد ۱۰ هزار و ۴۰۸ نفر را زنان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به مراکز سرپایی درمان سوء مصرف مواد مخدر افزود: ۱۰۹۳ مرکز سرپایی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۲۲۷ هزار و ۷۰۰ نفر از این مراکز خدمات دریافت کرده‌اند.

سرپرست معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به فعالیت ۲۴ مرکز TC و ۳۰ مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد و ۲۵ مرکز توانمندسازی و بازپروری گفت: طی سال گذشته ۳۵۶۷ نفر از مرکز تی سی، ۶۸۳۹ نفر از مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد و ۱۶۵۹ نفر از مرکز توانمندسازی و بازپروری خدمات دریافت کردند.

اقطار ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۱۸ مرکز گذری به ۱۸ هزار و ۲۵۳ نفر و ۶۱ شلتر به ۶۰۴۴ نفر خدمات ارائه کرد و ۳۹ مرکز گذری و سرپناه مشترک نیز ۱۵ هزار و ۹۵ نفر را تحت پوشش قرار داده است.

وی در ادامه به فعالیت موبایل‌ون‌ها و کانکس‌ها برای ارائه خدمات به افراد آسیب‌دیده اشاره کرد و یادآور شد: ۳۵ موبایل ون در سطح کشور فعالیت می‌کنند که به ۱۸ هزار و ۲۵ نفر خدمات ارائه کردند. همچنین طی سال گذشته ۵۱ مورد کانکس به ۱۲ هزار و ۳۵۶ نفر و ۱۲ تیم سیار مستقل به ۱۸۰۳ نفر خدمات ارائه کرد.

سرپرست معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مراکز ماده ۱۶ تحت نظر سازمان بهزیستی کشور نیز بیان کرد: در مجموع ۳۳ مرکز ماده ۱۶ در سطح کشور تحت نظر سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند که در این میان ۸۷ هزار و ۷۷۵ نفر در این مراکز نگهداری می‌شوند.

به گفته وی، براساس آمارهای سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲۷۴۹ مرکز کاهش آسیب در سطح کشور فعالیت کردند که ۷۳۹ هزار و ۲۰۸ نفر را در زمینه کاهش آسیب پوشش داده است.

انتهای پیام