احیای برجام عوید ایران از تفاهم نامه با چین افزایش می دهد / احیای برجام، سیاست دولت است.


ایسنا / خراسان شمالی یک مدرس دانشگاه‌های خراسان شمالی گفت: احیای برجام عوید ایران از امضای تفاهم نامه همکاری با کشور.

رضا رحمدل، دکتری روابط بین الملل و مدرس دانشگاههای خراسان شمالی در نشستی به بررسی روابط ایران و چین که از سوی کانون مناظره و کرسیهای آزاد فکری سازمان به صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: روابط دانشجویان ایران و چین از گذشته بسیار زیاد است. دور و پیش از میلاد حضرت مسیح، بین حکومت پارت ها و خاندان هان در چین شروع شد و در دهه های مشابه بعد از دوران مهرداد پادشاه اشکانیان ادامه یافت.

وی در ادامه با اشاره به دوران معاصر و تغییر سیاست های چین در دوران مائو که اصطلاحاً «بهار من بهار تو» را اضافه می کند نامیده میشد،: اصلاحات دن شیائوپینگ (سیاستمدار و رهبر نخبگان نسل دوم جمهوری خلق چین که از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۹ رهبر عالی مقام چین. بود) گشایش‌هایی را در چین ایجاد کرد. سیاست اصلی سیاست را در حزب کمونیست نگاه داشت و هدف گذاری چین در حوزه اقتصادی را به عنوان یک ابرقدرت جهانی در پیش گرفت و روابطش با قدرت های بزرگ مثل شوروی و آمریکا هم بر تنش زدایی بود.

رحمدل اضافه کرد: سازمان شانگهای هم در همین بستر ایجاد و گسترش دادند. سیاست های ایران چه به لحاظ امنیتی و چه سیاسی با سازمان شانگ مقارن است و این موضوع مسیر اقتصاست.

به گفته این مدرس دانشگاههای خراسان شمالی، تفاهم نامه ایران و چین به ابتکار شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۳ پیشنهاد شد و فرآیند طولانی طی کرد تا در سال ۲۰۱۶ متن اولیه تهیه و با مدیریت رئیس مجلس و در سال ۲۰۱۸ دستور کار ویژه قرار گرفت.

دلدل ادامه داد: ۲۰ این تفاهم نامه در بند موضوع بندی شد و موضوعاتی از جمله موارد امنیتی، سرمایه گذاری، شیلات، پتروشیمی، نفت و موضوعات دیگر در آن وجود دارد. با توجه به اینکه سیاست خارجی ایران به ویژه در شرایط تحریم، چند جانبه گرایی است و از آن جایی که شرایط دور زدن تحریم ها ایجاد می شود و نامه توسعه در این تفاهم وجود دارد، می تواند یک نقشه راه مناسب برای کشور باشد.

وی با اشاره به فضای ایجاد شده حول این تفاهم نامه افزود: این فضا تا حد زیادی تفاهم نامه را منحرف کرد و به نوعی از حالت معمول خارج شد و این را در برخی از موارد ایجاد کرد که با این تفاهم نامه کل اختیارات کشور مانند قرارداد رویترز بود. به بیگانه اهدا می شود که این موضوع به هیچ عنوان با روح این تفاهم نامه سازگار نیست و همچنین اصلاً سیاست خارجی چین نه امنیتی بلکه اقتصادی است و در سرمایه گذاری های خارجی دولت چین مستقلا ورود نمی کند و بر اساس این تفاهم نامه آن شرکت های چینی با وام ها است. م بهره سرمایه برای سرمایه گذاری وارد ایران می شوند.

رحمدل با اشاره به انجام صید توسط چینی ها به شیوه ترال در جنوب کشور و آسیب به محیط زیست، مشخص کرد: در این خصوص با قاطعیت برخورد می شود و این موضوع نشان دهنده آن است که در جایی که در جایی که هدف اصلی هجمه قرار می گیرد، قرار می گیرد. مسئول ورود پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به این موضوع که شرکت های چینی نیز تحت قوانین بین المللی فعالیت های بین المللی هستند، افزود: شرکت های چینی از سال ۲۰۱۸ به فعالیت های شدید خود را در ایران کاهش دادند و به همین دلیل در حال حاضر سیاست دولت به سمت احیای برجام است تا با احیایی. در شرایطی که ملی ما را تامین کند، شرایطی را برای رفع تحریم‌ها فراهم می‌کند و اگر برجام احیا شود، بهتر است از تفاهم نامه چین برای ما ایجاد شود.

احیای برجام عوید ایران از تفاهم نامه با چین افزایش می دهد / احیای برجام، سیاست دولت است.

رحمدل با توضیح اینکه در تفاهم نامه ایران و چین به کالاهای ایرانی به چین اشاره ای نشده است، گفت: این موضوع باید در قراردادهای تخصصی و کاربردی باشد زیرا بازار چین فرصت بسیار خوبی برای تولید دارد.

وی با اشاره به بعد امنیت ایران و چین به مانورهای اخیر در میان ایران، چین و روسیه اشاره کرد و گفت: این موضوع می تواند به امنیت دریایی منطقه کند کمک کند.

این مدرس دانشگاه های خراسان شمالی رابطه ایران و چین را به لحاظ امنیتی، اقتصادی و سیاسی برای ایران مفید دانست و بیان کرد: امیدواریم این رابطه را به گسترش روابط ایران با آسیا، روسیه و منطقه شانگهای منتج شود و روند توسعه مرکزی ما را ممکن کند. ساختن.

انتهای پیام