اجرای قانون رهاورد خوبی برای دولت است/ مجلس و دولت به نقطه مشترکی در حل مشکلات کشور رسیده‌اندنماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام تصمیم دولت درباره نحوه اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی از سوی رئیس جمهوری تاکید کرد: اینکه دولت شهامت دارد خودش را ملزم به اجرای قانون بداند بسیار خوب است.

احمد راستینه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی رییس جمهور با مردم در شامگاه دوشنبه درباره نحوه اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی اظهار کرد: آقای رییسی امشب در گفت‌وگو با مردم تلاش کرد که بر اجرای قانون تاکید کند که این را ما رهاورد بسیار خوبی برای دولت می‌بینیم چراکه اینکه دولت شهامت دارد خودش را ملزم به اجرای قانون بداند بسیار خوب است.

وی با بیان اینکه «امروز مجلس و دولت و سایر دستگاه‌ها به یک نقطه مشترکی در حل مسائل مزمن اقتصادی کشور رسیدند» افزود: همه امروز متفق هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی که در طول قریب به ۸ الی ۹ سال گذشته با بی تدبیری محضی که در اداره کشور اتفاق افتاد و اراده‌ای که در اصلاح آن وجود نداشت، چه هزینه‌هایی سرسام‌آوری در قالب ایجاد شبکه رانت و فساد در کشور ایجاد کرده است. پرداخت این یارانه ارز نه تنها کالاهای اساسی و مایحتاج مردم را با قیمت مناسب در خدمت مردم قرار نداد، بلکه سبب ایجاد شبکه‌ای در رانت و واردات و صادرات و موجب افزایش هزینه‌های اقتصادی خانواده‌ها شد به گونه‌ای که متاسفانه با وجود اینکه در سال ۱۴۰۰ قریب به ۳۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اقتصاد کشور تحمیل کردیم، خروجی آن به افزایش قدرت خرید مردم، مهار تورم و خروج اقتصاد از رکود منتهی نشد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: امروز با به خدمت گرفتن ارز سفارشی یا همان ۴۲۰۰ تومانی، با چند مولفه از جمله رکود اقتصادی، کاهش قدرت خرید مردم، شبکه رانت و انحصار و کوچک شدن سفره معیشتی مردم روبه‌رو هستیم.

راستینه گفت: مجلس با توجه به مصوبه‌ای که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای اصلاح امور شکل داد، یک راه جدید را برای اصلاح ساختار اقتصادی باز کرد و دولت نیز امروز با عزمی راسخ برای اجرای قانون مجلس به میدان آمده است. گرچه ما این اصلاح ساختار را برای سال ۱۴۰۰ تبدیل به قانون کردیم اما دولت قبل اراده و توانی برای اجرای آن نداشت چراکه از یک سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی برخوردار نبود و مردم نسبت به آن دولت انتقادات و ایرادهایی جدی داشتند.

وی تاکید کرد: ما در قانون بودجه ۱۴۰۱ در کنار اینکه دولت را مکلف به اصلاح ساختار اقتصادی کشور کردیم، اعتبار ریالی لازم را بیش از درخواست دولت در لایحه که ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بود تعیین کردیم و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی برای جبران هزینه‌های این اصلاح ساختار در اختیار دولت قرار دادم تا اولاً کلیه کالاهای اساسی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار بگیرد و ثانیاً دولت مکلف شود تا با ایجاد زیر ساخت‌های لازم تحت عنوان کالابرک الکترونیک، کالاهای اساسی مردم را تامین کند به گونه‌ای که مردم هزینه‌ای که برای کالاهای اساسی پرداخت می‌کنند، حداکثر با قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد که همین موضوع به ثبات و کنترل بازار منتهی خواهد شد.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس با تاکید بر اینکه در مجلس تاکید داریم که دولت واقعاً از پرداخت یارانه نقدی پرهیز کند، گفت: پرداخت یارانه نقدی موجب افزایش پایه نقدینگی می‌شود و به ثبات در قیمت کالاهای اساسی منتهی نمی‌شود.

راستینه خاطر نشان کرد: دیشب آقای رییس جمهوری اعلام کرد با توجه به اینکه زیر ساخت اجرای قانون فراهم است، ممکن است جهت اجرای این اصلاح یکی دو ماه زمان برای وحدت رویه در سیستم‌های الکترونیکی و دستگاه‌ها نیاز باشد؛ بر همین اساس بنا بر این است که تا دو ماه یارانه نقدی برای جبران افرایش هزینه‌ها در حساب خانوار پرداخت شود تا با فراهم شدن زیر ساخت لازم این افزایش قیمت‌ها، نگرانی‌ای برای قدرت خرید مردم ایجاد نشود.

وی ادامه داد: طبیعتاً بعد از این دو ماه با ایجاد کالابرگ الکترونیک، مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها و با استفاده از کارت‌های الکترونیکی بانکی مایحتاج خود را تامین می‌کنند و مابه‌التفاوت افزایش قیمت‌ها نیز بصورت متمرکز توسط سازمان‌های متولی هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود و مردم فقط هزینه آن کالای اساسی را به قیمت شهریور ۱۴۰۰ پرداخت خواهند کرد و افزایش قیمتی برای مردم اتفاق نخواهد افتاد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «اساساً دولت باید مرتب با مردم صحبت کند»، اظهار کرد: وقتی به مردم بگوییم که ارز ۴۲۰۰ تومانی سبب شده حجم انبوهی از کالاهای مورد نیاز مردم که با هزینه‌ها سرسام آور تولید می‌شود و باید در اختیار مردم باشد، بصورت قاچاق از کشور خارج شود، با تصمیماتی که منجر به برچیده شدن این اقدامات شود، همراهی می‌کنند.

راستیه همچنین با بیان اینکه «متاسفانه حجم انبوهی از آرد به عنوان یکی از ذخایر استراتژیک کشور از مرزها بصورت انبوه قاچاق می‌شود»، بر لزوم حفظ امنیت غذایی کشور تاکید و خاطر نشان کرد: خیلی خوب است که برای تامین و حفظ امنیت غذایی کشور پیش از اینکه فشارها و تحولات بین‌المللی ما را مجبور به اقدامی انفعالی برای حفظ امنیت غذایی کشور کند، فعالانه به صحنه بیاییم و خودمان صحنه را مدیریت کنیم. امروز اوکراین ۷۰ درصد غلات اروپا را تامین می‌کند، اما جنگ روسیه و اوکراین طی یکی دو سال آینده شرایط سخت امنیت غذایی را در منطقه و جهان شکل می‌دهد و چقدر خوب است که جمهوری اسلامی ایران خیلی هوشمندانه و با کمک به مردم و اطلاع رسانی به مردم بصورتی دقیق و هوشمندانه‌ برای حفظ امنیت غذایی کشور ظرفیت‌سازی کند؛ ما باید این شرایط را مدیریت کنیم تا امنیت غذایی پایدار و ظرفیت‌سازی برای حفظ قدرت خرید مردم شکل بگیرد.

انتهای پیام