اجازه دهید ذهن شما کامپیوتر شما را کنترل کند!یک مطالعه جدید توسط محققان دانمارکی و فنلاندی نشان می دهد که کامپیوترها به زودی قادر به کنترل قدرت مغز خواهند بود.

به گزارش ایسنا به نقل از نوروساینس نیوز، ممکن است به این زودی نیازی به استفاده از عملکرد “Help” نباشد زیرا رایانه تشخیص می دهد که ما مشکل داریم و به خودش کمک می کند. این یکی از پیامدهای احتمالی تحقیقات جدید در دانشگاه کپنهاگ دانمارک و دانشگاه هلسینکی فنلاند است.

Tuukka Ruotsalo، دانشیار علوم کامپیوتر در دانشگاه کپنهاگ می گوید: «ما می توانیم رایانه ای بسازیم که می تواند تصاویر را بر اساس ایده های ایجاد شده توسط سوژه های انسانی ویرایش کند. رایانه هیچ اطلاعات قبلی در مورد ویژگی هایی که ویرایش می شوند و نحوه ویرایش آنها ندارد. هیچ کس قبلا این کار را نکرده است.

فعالیت ذهنی تنها چیزی است که می توان وارد آن شد

در این مطالعه، ۳۰ شرکت کننده با کلاه ایمنی الکترونیکی برای جذب تکانه های الکتریکی نصب شدند و یک نوار مغزی انجام دادند. به همه شرکت کنندگان ۲۰۰ حالت مختلف صورت ارائه شد که باید به آنها نگاه کنند. همچنین وظایف مختلفی به آنها داده شد. مانند جست و جوی صورت زن، جست و جوی سالمندان، جست و جوی موهای سفید و غیره.

شرکت کنندگان هیچ اقدامی انجام ندادند و فقط به تصاویر نگاه کردند. مدت زمان تماشای هر عکس ۰.۵ ثانیه بود. فعالیت مغز شرکت کنندگان نشان داد که این ابزار ابتدا اولویت ها را بررسی می کند و سپس تصاویر را بر اساس آن ویرایش می کند. اگر وظیفه جستجو برای افراد مسن بود، کامپیوتر تصویر افراد جوان را تغییر می‌داد تا مسن‌تر به نظر برسند.

کیت دیویس، محقق دانشگاه هلسینکی، می‌گوید که کامپیوتر هیچ دانشی از تشخیص چهره ندارد و هیچ ایده‌ای درباره جنسیت، رنگ مو یا سایر ویژگی‌های مرتبط ندارد. با این حال او فقط ظاهر مورد نظر را ویرایش کرد و سایر ویژگی های صورت را بدون تغییر گذاشت.

برخی افراد ممکن است استدلال کنند که اکنون نرم افزارهای زیادی وجود دارد که می تواند ویژگی های چهره را تغییر دهد. دیویس گفت: «تمام نرم افزارهای موجود قبلاً در نصب برند آموزش دیده اند. بنابراین، اگر برنامه‌ای می‌خواهید که افراد مسن‌تر را نشان دهد، هزاران عکس می‌دهید و به رایانه می‌گویید یک جوان و بزرگ‌تر. تنها چیزی که در این مطالعه گنجانده شد، عملکرد ذهنی شرکت کنندگان بود. این یک نمودار جدید از هوش مصنوعی است که مستقیماً از مغز انسان به عنوان منبع استفاده می کند.

کاربردهای پزشکی احتمالی

یکی از کاربردهای احتمالی این روش می تواند سایت دارویی باشد. روتسالو گفت: اکنون پزشکان از هوش مصنوعی برای تفسیر تصاویر اسکن استفاده می کنند. با این حال، خطاها رخ می دهد. پزشکان فقط با عکس کمک می گیرند، اما تصمیم خود را خواهند گرفت. برخی از ویژگی های تصاویر ممکن است اشتباه تفسیر شوند. چنین الگوهایی ممکن است از طریق تحقیقات ما شناسایی شوند.

برنامه دیگری می تواند به گروه های خاصی از افراد دارای معلولیت کمک کند. به عنوان مثال، به یک فرد معلول اجازه دهید با رایانه خود کار کند.

روتسالو افزود: «نتایج فوق‌العاده خواهد بود، اما تمرکز تحقیقات ما نیست». ما تنوع زیادی داریم و به طور کلی به دنبال بهبود یادگیری ماشین هستیم. دامنه کاربردهای ممکن در این راه بسیار زیاد خواهد بود. به عنوان مثال، ممکن است برای ۱۰ یا ۲۰ سال دیگر نیازی به استفاده از موس یا خط فرمان برای کار با رایانه خود نداشته باشیم. در عوض، ممکن است فقط از کنترل ذهن استفاده کنیم.

نیاز به سیاست

روتسالو ادامه داد: جمع آوری علائم روانپزشکی شخصی نیز منجر به سردرگمی رفتاری می شود. هر کسی که این دانش را دریافت می کند ممکن است بتواند درک عمیق تری از اولویت های افراد داشته باشد. ما قبلاً شاهد چنین تغییراتی بوده ایم.

مردم ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌های مشابهی می‌خرند که می‌توانند ضربان قلب را ثبت کنند، اما آیا می‌توانیم مطمئن باشیم که داده‌هایی تولید نمی‌شوند که به ما اطلاعاتی درباره شرکت‌های خصوصی بدهد؟

روتسالو گفت: «من این را عامل مهمی در کار آموزش می دانم. تحقیقات ما نشان می دهد که چه چیزی ممکن است، اما ما نباید کارها را انجام دهیم زیرا انجام شدنی است. این حوزه ای است که من فکر می کنم باید توسط سیاست ها و رویه های عمومی اداره شود. اگر اینها اجرا نشود، بخش خصوصی از آنها چشم پوشی می کند.

این تحقیق در کنفرانس CVPR 2022 ارائه شد.

انتهای پیام/