اثرات کیتوزان بر کاهش وزن فواید قرص کیتوزان عوارض و دوز کیتوزان در پستانداران

دسته‌بندی نشده


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی اثرات قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها علاوه بر رژیم های لاغری (اگر در کره ذوب نشده سرخ نشوند) بسیار مفید هستند زیرا دارای چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته های اتریشی خوراکی نیستند ، اما کیتوزان به عنوان یک افزودنی از همان پوسته خارجی سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص لاغری و کاهش وزن هستند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان حدود 6.8 میلیارد است. دلار آمریکا 2019 و پیش بینی می شود که تا سال 2027. حدود 25 درصد رشد خواهد کرد.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان در کاهش وزن و کاهش کلسترول مثر است.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله درباره مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن ، عوارض جانبی و دوز استفاده می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که بیشتر در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره برخی از سلول های قارچی یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل دیگری (یعنی کیتوزان) تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان همچنین به دلیل توانایی ایجاد ژل در پانسمان زخم ها استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال بررسی است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شود.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

اکثر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده تبدیل به ژل می شود ، بنابراین به این کار کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که وقتی این ژل از معده به روده منتقل می شود ، چربی و کلسترول به آن می چسبد.

این بدان معنی است که کیتوزان از جذب چربی جلوگیری می کند ، چربی و کلسترول را از بدن خارج می کند ، بنابراین به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، به مصرف کنندگان توصیه می شود قبل از غذا مکمل های کیتوزان روی برچسب مصرف کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده ای وجود ندارد که کیتوزان به آن بپیوندد.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعات که از این ادعا حمایت می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در مطالعه سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1011 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج وزن و کاهش وزن افرادی را که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل های کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی ، وزن و شاخص توده بدنی (BMI) را کمی کاهش می دهد.

این نتایج یافته های یک مطالعه قدیمی مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد استفاده از مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از برنامه کوتاه مدت اضافه وزن و حذف چاقی م thanثرتر از دارونما بود.

با این حال ، در هر دو مطالعه نشانه هایی از بهبود سطح کلسترول و فشار خون مشاهده شد.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات درباره مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و نتایج آنها بسیار متفاوت است. در همین حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان کمترین تأثیر را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک مطالعه بالینی محدود انجام شده در سال 2014 نشان داد که مصرف 3 گرم کیتوزان در روز همراه با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوع ویتامین C) برای کاهش وزن م effectiveثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم لاغری (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول کل و سطح LDL (کلسترول بد) موثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما استفاده از کیتوزان را می توان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (نسبت به کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

نحوه کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

با توجه به کمیسیون ایمنی مواد غذایی ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، حداکثر دوز توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر ، بالاترین دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، در مورد موثرترین دوز کیتوزان به نتیجه ای نمی رسیم. البته به گفته مقامات امنیتی اروپا ، مصرف بیش از 3 گرم در روز انتخاب بهتری است.

در این رابطه ، بهتر است برچسب افزودنی برای محتوای روزانه کیتوزان و تعداد وعده ها را قبل از مصرف بررسی کنید. به این ترتیب ، میزان توصیه شده روزانه باید همیشه در نظر گرفته شود.

همچنین ارزش این را دارد که هنگام خرید مکمل هایی که خریداری می کنید در آزمایشگاه شخص ثالث آزمایش شوند. این ممکن است استانداردهای خلوص و قدرت مکمل ها را نشان دهد.

علاوه بر این ، بررسی اینکه بسته بندی محصول حاوی مهر شرکت نباشد ، نشانگر خوبی از کیفیت مکمل ها است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین در جذب ویتامین های محلول در چربی از جمله ویتامین های A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم اختلال ایجاد می کند. بنابراین ، برچسب زدن مکمل های کیتوزان توصیه می شود تا از استفاده از آن در ترکیب با سایر مکمل ها اجتناب شود.

در صورت مصرف هرگونه دارو ، از جمله داروهای رقیق کننده خون ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی مطالعات اثرات آن را در ترکیب با رژیم کم کالری تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

هنگام شروع مکمل جدید باید همیشه مراقب باشید. همچنین باید فرض کرد که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت توجه داشته باشید که اثر لاغری قرص های کیتوزان واقعی نیست.

برای مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oiro کلیک.

1 »2» 3 »4» 5 من از این مقاله قدردانی می کنم!

[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *