اثرات کلسترول بر سلامتی

کلسترول نقش مهمی در بدن ایفا می کند، اما این پتانسیل را نیز دارد که در صورت افزایش بیش از حد سطح آن، مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. بدن از کلسترول برای ساخت سلول‌ها استفاده می‌کند و زمانی که در حال حاضر از آن استفاده نمی‌شود، آن را در خون منتقل می‌کند. کلسترول اضافی در بدن در جریان خون یافت می شود، جایی که در صورت وجود مقادیر بسیار زیاد، می تواند در امتداد رگ های خونی ایجاد شود.

زمانی که کلسترول در داخل رگ های خونی جمع می شود خطرناک می شود. از آنجایی که کلسترول در رگ های خونی رسوب می کند، باعث باریک شدن آنها می شود. رسوبات کلسترول شروع به مسدود کردن جریان خون در رگ می کنند و عبور خون را با همان سرعت دشوارتر می کنند. این رسوبات کلسترول را آتروما می نامند. آتروما می تواند باعث سفت شدن شریان ها شود، وضعیتی که به آن آترواسکلروز معروف است.

باریک شدن رگ های خونی که در حین تصلب شرایین رخ می دهد می تواند بسیار مضر باشد. می تواند جریان خون را به درستی متوقف کند و رسیدن خون به برخی از قسمت های بدن را دشوار کند. زمانی که عروق قلب تحت تأثیر قرار می گیرند، این می تواند مشکل ساز باشد. اگر این عروق بیش از حد باریک شوند، قلب اکسیژن کافی دریافت نمی کند که می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد و منجر به درد قفسه سینه و آنژین شود.

رسوبات کلسترول گاهی اوقات می توانند دیواره رگ های خونی را بشکنند. این می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا این لخته ها می توانند در سراسر بدن در جریان خون حرکت کنند و به طور بالقوه باعث انسداد هر یک از رگ های خونی باریک تر شوند. اگر یک لخته خونی که می تواند به طور کامل جریان خون از طریق رگ را مسدود کند، تشکیل شود، می تواند عواقب جدی داشته باشد و حتی ممکن است کشنده باشد. به عنوان مثال، اگر یک رگ در قلب مسدود شود، می تواند منجر به حمله قلبی شود، در حالی که انسداد یک رگ در مغز می تواند منجر به سکته شود.

سطح کلسترول بالا یک مشکل رایج است که حدود دو سوم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از مردم تا دیر نشده متوجه نمی شوند که کلسترول بالایی دارند و قبلاً از آنژین صدری یا مشکل دیگری رنج می برند، اگرچه سطح کلسترول خون را می توان آزمایش کرد. با تغذیه خوب و لذت بردن از ورزش فراوان می توان از افزایش بیش از حد سطح کلسترول جلوگیری کرد.

کلسترول به خودی خود ماده خطرناکی نیست. تنها زمانی که در مقادیر زیاد وجود داشته باشد سلامتی را تهدید می کند. سطح کلسترول بالا مشکلات جدی ایجاد می کند، به ویژه در کشورهای غربی که چاقی و رژیم های غذایی پرچرب رایج است. بیماری های قلبی عروقی ناشی از سطوح بالای کلسترول باعث مرگ و میر بسیاری در این مناطق از جهان می شود.