آیا یک داروی افسردگی می تواند باعث افزایش سطح کلسترول بد شود؟

آیا دارویی مانند زولافت می تواند باعث افزایش سطح کلسترول بد شود؟ به نظر می رسد این سوالی است که اخیراً همه می پرسند. این دارو برای سایر اختلالات غیر مرتبط با کلسترول است. به همین دلیل است که ارتباط Zoloft با سطح کلسترول بسیار ناخوشایند است. این دارو برای بیماران مبتلا به افسردگی مزمن تجویز می شود. در برخی موارد می توان از آن برای درمان اختلال وسواس فکری عملی و حملات پانیک استفاده کرد. این دارو در این مورد بسیار مؤثر بود. در نظر گرفته می شود که بهتر از رقبای خود کار می کند.

Zoloft به دلیل عوارض جانبی بسیار خفیف خود که شامل اسهال، بی خوابی، حالت تهوع و سایر عوارض جانبی جنسی است، شناخته شده است. همین موضوع باعث شد تا در بین کاربرانش بسیار محبوب شود. با این حال، آنچه ذکر شد فقط علائم قابل مشاهده است. آن‌ها نمی‌دانند که علائم جدی‌تر در پشت آنچه ما بدون توجه می‌بینیم پنهان است. در مطالعات اخیر، مشاهده شد که آن دسته از بیمارانی که زولوفت را برای افسردگی مصرف می‌کردند، نشانه‌هایی از افزایش سطح کلسترول بد خود را نشان دادند. این امر باعث افزایش آگاهی در مورد آن شد زیرا اعتقاد بر این بود که هیچ ارتباطی بین Zoloft و افزایش کلسترول وجود ندارد. اکنون مطالعاتی در حال انجام است تا به ته این موضوع بپردازیم.

داشتن کلسترول بالا معمولاً قابل توجه نیست. کلسترول بالا به خودی خود یک بیماری نیست، اما احتمال ابتلا به حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد. کلسترول در واقع توسط کبد تولید می شود. فقط کلسترول مورد نیاز ما را تولید می کند. کلسترول اضافی در شریان های ما ذخیره می شود. مازاد آن بیشتر از غذایی است که می خوریم. هنگامی که رگ های ما مسدود می شوند، جریان خون متوقف می شود و شما دچار حمله قلبی یا سکته می شوید. بسیاری از مردم تا دیر نشده متوجه بالا بودن کلسترول خود نمی شوند. در یک مطالعه که تکمیل شد، تأیید می کند که در واقع بین سرترالین و افزایش سطح کلسترول ارتباط وجود دارد. این مطالعه سؤال را روی نقشه قرار داد و باعث شد مطالعات بیشتری در حال انجام باشد.

این یک مسئله بسیار جدی است زیرا افراد زیادی هستند که کلسترول بالایی دارند. این همچنین ممکن است باعث شود افرادی که از افسردگی رنج می برند در نتیجه مصرف Zoloft کلسترول بالایی به دست آورند. این چیزی است که آنها نباید با آن دست و پنجه نرم کنند. همانطور که قبلا گفته شد، مطالعات متعددی برای تایید یافته های قبلی انجام شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا Zoloft می تواند باعث افزایش کلسترول بد شود، می توانید سایر وب سایت ها، انجمن ها و مجلات پزشکی را در اینترنت بررسی کنید تا به روز رسانی های این مطالعات را دنبال کنید.