آیا بازار مسکن ثابت می ماند؟یک کارشناس مسکن گفت: با توجه به ثبات قیمت مصالح ساختمانی و کاهش جابجایی ها تا پایان سال، بازار ملک با ثبات است اما با توجه به سایر عوامل موثر بر قیمت تمام شده ساخت، توقف کامل قیمت های بلند مدت قابل بحث نیست.

رامین گوران در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: بخشی از ثبات کنونی در بازار ملک در تهران به ثبات قیمت مصالح ساختمانی مربوط می شود. حتی برخی اقلام را تخفیف داده ایم که تا حدودی در کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن موثر بوده است.

این کارشناس بازار مسکن با تاکید بر اینکه وضعیت بازارهای موازی برای حوزه املاک موثر است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وقتی سرمایه زیادی از بورس وجود دارد می تواند بازارها را جذب کند مانند خانه. وی افزود: در عین حال اخبار مربوط به صادرات فولاد می تواند باعث ایجاد تنش در بازار مسکن شود. نوسانات قیمت دلار که این روزها مشاهده شده ممکن است بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد.

گوران درباره وضعیت ساخت و ساز امروز کشور بیان کرد: در مجموع عرضه مسکن کاهش یافته است. دولت های محلی و وزارت راه و شهرسازی به وعده های خود در سال جاری مانند تسهیل در صدور پروانه ها و اجرای نهضت ملی مسکن عمل نکرده اند. در مورد بازار نیز می توان گفت که ثبات تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

وی هزینه های تحمیلی از سوی دستگاه های خدمات رسان را در رشد قیمت مسکن موثر دانست و گفت: در حال حاضر متقاضیان توان پرداخت قیمت مسکن را ندارند. تسهیلات خاصی برای پوشش هزینه ها وجود ندارد. در این صورت پیش بینی می شود قیمت ها تثبیت شود، اما با افزایش هزینه تولید مسکن، قیمت نهایی نیز افزایش می یابد.

متری ۴۳.۷ میلیون تومان در تهران

روند کاهش نرخ رشد ماهانه قیمت در بازار املاک تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، بر اساس گزارش دو دیده بان آمار ادامه یافت. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت متری ۴۳.۷ میلیون تومان در تهران در هر متر مربع نسبت به ماه گذشته ۱.۲ درصد و نسبت به ماه گذشته ۳۸.۲ درصد رشد نشان می دهد. همچنین متوسط ​​قیمت یک آپارتمان در تهران ۴۶.۴ میلیون و میانگین محاسبه شده ۴۴.۳ میلیون تومان است. در گزارش بانک مرکزی این تراکنش ۵.۴ هزار نفر بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱۰.۲ و ۱ درصد کاهش داشته است.

در انتهای پیام