آمار مقالات “سلب‌اعتبار” در ایران و جهان افزایش یافته است / رتبه دوم ایران بعد از چین


مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی با بیان اینکه در سالهای بعدی تعداد مقالات سلباعتبار شده نه تنها در ایران که در دنیا افزایش یافته است، گفت: وقتی ارقام مقالات ریکت شده را به نسبت کل تولید علم ارزیابی می کنیم، میبینیم که رتبه ما را بهتر می کند. بیشتر است و بعد از چین رتبه دوم را در این خصوصی داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر محسن شریفی در پنجاه و پنجمین اجلاس معاون پژوهشی دانشگاه ها و روسای پژوهشگاه های سراسر کشور امروز که در دانشگاه شهید بهشتی و با حضور وزیر علوم برگزار شد، در خصوص آمار و ارقام وضعیت تولید علم در کشور توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان این که در سالهای گذشته وضعیت تولید علم کشور روبه رشد بوده است، تشریح کرد: ۷۶ هزار مقاله در اسکوپوس و ۷۰ هزار مقاله در وب آوساینس به ثبت رسیده است. روند وزارت عتف نیز روند تولید علم در سطح کشور بوده است. رتبه ۱۵ و ۱۶ را در جهان داریم که در دو پایگاه معتبر استنادی گزارش شده است. همچنین از نظر استندادی رتبه ۱۶ داریم که رتبه قابل قبولی دارد. سهم ما از تولید علم دنیا ۲.۱ درصد است که روبه افزایش خواهد بود.

شریفی ادامه داد: از نظر مقالات کیفی و مقالات در استناد سهم ما از میانگین دنیا بالاتر و به میزان ۳.۷ است و نشان می دهد که این فعالیت هایی است که در موضوع بهبود کیفی مقالات انجام شده، مثمر ثمر بوده است. از نظر مشارکت بین‌المللی نیز روبه رشد بودیم و در حال حاضر به ۳۵ درصد رسیده‌ایم.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، یکی از برنامه ها را ورود نشریات به نمایه های بین المللی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۱۰۹ مجله علمی در نمایه های معتبر، معرفی شده اند. این آمار، آمار کمی است و باید با تلاش بیشتر پیدا کنند.

شریفی با بیان این که «افزایش تولید علم، آفت هایی را هم به دنبال دارد» گفت: در کنار رشد علمی ما آفتی به نام مقالات ریترکت شده یا مقالات سلب معتبر، وجود دارد. خیلی از نشریات خارجی به مرور مقالات مختلف را برمی‌ند و این حیف است که به آمار تولی می‌پردازد.

وی ادامه داد: آمار ما در زمینه مقالات سلب شده، ۹۲۶ مقاله در ادوار مختلف است و ما از این ش. روند بررسی نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر نه تنها در ایران که در دنیا نیز این آمار افزایش یافته است

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم هشدار داد که باید در مورد این موضوع بسیار مواظب باشد و مراقب باشد و آموزش های لازم داده شود و پژوهشگرانه شیار شود تا مقالاتی که دارند، به دلیل عدم رعایت نکاتی که باید این مشکل را نپذیرفت و مردود اعلام کرد. نشوند. همچنین مؤسساتی شکل گرفته اند که اینها را صدا می کنند و گزارش می دهند.

عنوان وی: وقتی ارقام مقالات ریترکت شده را به نسبت کل تولید علم ارزیابی می‌کند، می‌بینیم که ما را بهتر می‌کنیم و بعد از چین رتبه دوم را در این خصوص داریم و باید بیشتر مراقب باشیم.

شریفی از جمله توسعه کمی و هدفمند نشریات، ارزیابی نشریات، بین‌المللی شدن و حمایت مالی را از جمله برای تقویت و ارتقای نشریات علمی عنوان می‌کند که در حال انجام است و همچنین کد یونیک DOR را نیز ایجاد می‌کند که برای مقالات منتشر شده در نشریات منتشر می‌شود. داخلی در نظر گرفته شده را موضوع مهمی دانستند که نشریات باید از آن استفاده کنند. پایگاه بین‌الملل‌های مختلف وجود دارد که نشریات باید آن‌ها را دریافت کنند و از آن می‌توان دریافت کرد. بنابر این نشریات باید به آن توجه داشته باشند.

وی به حمایت های مختلف از نشریات اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۵۸۴ میلیون تومان برای نشریات انجام شد. همچنین در جشنواره ها از آنها حمایت می کنیم و آیین نامه پردازش مقاله بر اساس دسترسی باز را باید تا نشریات بخشی از هزینه های خود را از نشریات دریافت کنید.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه عمده تحقیقات ما بر روی تحصیلات تکمیلی است، گفت: بر همین اساس باید با همکاری معاونت های آموزشی و معاونت های پژوهشی، پایان نامه ها و رساله ها به سمت نیازهای کشور بروند. ۱۷ فعالیت در حوزه معاونت آموزشی و ۱۶ فعالیت در حوزه معاونت پژوهشی می تواند انجام شود و بر اساس اساس آیین نامه الزامات هدفمندی پاین نامه ها تدوین شده است.

وی به بحث بسیار مهم اخلاق در پژوهش اشاره کرد و گفت: باید با اطلاع‌رسانی، برگزاری کارگاه‌ها و … آخا. همچنین برخی از حقوقی نیز باید در این زمینه انجام شود. تابچه منشور اخلاقی باید به اعضای هیئت‌علمی ابلاغ شود. همچنین در خصوص نشریات لیست سیاه و نامعتبر هم باید اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام شود.

شریفی، تلاش های انجام شده برای حذف همایش های جعلی را موفق دانست و گفت: همایش های جعلی و صوری. ولی در دانشگاه‌ها بیشتر مراقب باشیم و از همایش‌های جعلی جلوگیری کرده و امتیازی بدهیم.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تقویت واحدهای پژوهشی در نظام علم و فناوری را موضوع مهمی عنوان کرد و گفت: واحدهای پژوهشی مختلف پژوهشگاه های ملی، پژوهشگاه های وابسته به دانشگاه و دستگاه های اجرایی و یا وابسته به بخش ویژه در کشور وجود دارد. دارند و باید آیین نامه ارتقای پژوهشگاه ها را در تعیین مأموریت تعریف کنیم.

وی در پایان شبکه و تقویت ارتباط با دانشگاه ها به توسعه هسته های پژوهشی اشاره کرد و گفت: با شناسایی قطب های علمی با پژوهش های پژوهشی، تقویت دوره های پسادکترا و دستیار پژوهشی را به عنوان بخشی از نیروی مورد نیاز پژوهشی در کنار هیئت علمی و دوره توسعه دکترای پژوهشی محور در دستور کار قرار داد.

ادامه دارد

سریعترین رژیم لاغری