آماده سازی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) برای حمایت از رشته های مورد تقاضاایسنا/ خراسان رضوی رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) گفت: توسعه مراکز تحقیقاتی، مراکز نوآوری و رشد دانشگاه، حمایت از موضوعات مورد تقاضا و همچنین حمایت از تحقیقاتی که منجر به تولید محصولات آزمایشگاهی می شود. در صنعت . اهداف اصلی ما در حوزه تحقیقات و فناوری است.

امروز که از آذرماه در کنگره پیشکسوتان علم و فناوری در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) و با حضور رئیس سازمان بسیج علمی، تحقیقاتی و فناوری برگزار شد، گفت: دانشگاه امام رضا (ع) یک دانشگاه است. پایگاه علمی.کاربرد پژوهشی آستان قدس رضوی در مورد برنامه های تحول آستان قدس رضوی در چشم انداز ۱۰ ساله گذشته و آینده، پژوهش و فناوری را یکی از ارکان مهم برنامه تحول این دانشگاه برشمرد.

وی افزود: مراکز تحقیقاتی معماری و شهرسازی اسلامی، تعلیم و تربیت دینی در دانشگاه امام رضا(ع) و مرکز بیوتکنولوژی و سلامت در سال های اخیر ایجاد شده است. امید است کارهای پژوهشی که با کمک بنیاد بسیج انجام خواهیم داد نیز معطوف به راه اندازی مراکز مذکور باشد. همچنین می توان از استعداد و تخصص علمی هیات علمی دانشگاه ها متناسب با فعالیت های مذکور بهره برد.

رژی از راه اندازی مراکز جدید تخصصی نوآوری نرم افزار و هوش مصنوعی در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در آینده نزدیک خبر داد و گفت: حدود ۲۰ تیم نوآوری در مرکز مجازی کامل این دانشگاه مشغول به کار هستند. یکی از اقدامات موثر ما ایجاد امکانات نوین مدرن است که دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در این زمینه تجربه خوبی دارد. امید است در پایان آذرماه مرکز ویژه توسعه نرم افزار و هوش مصنوعی را در این دانشگاه افتتاح کنیم که یک مرکز علمی باشد که در این امور مورد استفاده قرار گیرد و در این زمینه تفاهم نامه امضا کنیم. شناخت سازمان بسیج بر اساس اولویت های علمی دانشگاه و نیازهای راهبردی صنعتی شهرستان.

وی از آمادگی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برای جذب دانشجویان مقطع کارشناسی در رشته های مطالبه گرایانه خبر داد و گفت: تقاضای ایجاد شده توسط سازمان بسیج نمایان می شود فرم سفارش. امروز با سازمان بسیج قرارداد همکاری امضا می کنم. اگر قدرت علمی نداشته باشیم، شکست ما قطعی است.

در ادامه سردار مهدی رحیمی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری در این مراسم با بیان اینکه در این مراسم گفت: با وجود مسائل و مشکلات فراوان در سازمان بسیج علمی در حوزه اقتصادی و مالی، همکاران ما خراسان رضوی بسیجی با تفکری جهادی در تلاش است تا از توان علمی و فناوری منطقه برای دستیابی به اهداف علمی، دفاعی و امنیتی ملی و حکمرانی، علمی و فناوری بهره ببرد. .

وی افزود: امروز در ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی هستیم که با ۴۰ سال اول متفاوت است چرا که در ۴۰ سال انقلاب اسلامی مسیر توسعه را در حوزه علم و فناوری طی کرده ایم. . و اینکه پیشرفت هایی توسط دانشگاه ها، موسسات علمی، مراکز نوآوری و … اتفاق افتاده باشد، نسبت به سایر حوزه ها قابل قبول خواهد بود.

رحیمی ادامه داد: این موضوع برای رهبر انقلاب بسیار مهم است که همواره در سخنرانی های مختلف خود به پیشرفت های علمی کشور اشاره کنند و باید از کلید واژه های پیشرفت علمی و پیشرفت علمی استفاده کنند چرا که راهش همین است. تا کشور به اهداف انقلاب اسلامی دست یابد. از نظر زندگی، کیفیت و تمدن مدرن اسلام علم و فناوری، علم و فرهنگ، علم و اقتصاد، علم و آموزش، علم و سیاست است، اما در واقع علم و فناوری اساس همه این رشته ها است. اگر بخواهیم تمدن نوین اسلامی در کشورمان داشته باشیم باید به این مرجعیت علمی برسیم.

رئیس سازمان بسیج علمی، تحقیقاتی و فناوری کشور با اشاره به نگاه غربی به ایران، گفت: با توجه به اهدافی که غرب در نظر دارد، باید فکر کنیم که می توانیم قدرت علمی داشته باشیم، می توانیم سیاست بیاوریم. نظامی ، مدیریت اقتصاد و همه حوزه های قدرت. البته این مرجع علمی ویژگی های خاص خود را دارد و استاد و دانشمندی مطرح جهانی است که ایشان نقل کردند.

وی افزود: برای رسیدن به این قدرت جهانی باید مسیر کوتاهی را با نردبانی طولانی با حداکثر سرعت و شتاب انتخاب کنیم و در صورت ادامه کار بتوانیم توازن قوا را پر کنیم. ما این را شکاف استراتژیک می نامیم.

رئیس سازمان علوم، تحقیقات و فناوری کشور ادامه داد: اختلاف راهبردی و موازنه قدرت علمی بین ما و جهان با بیشترین سرعت و تلاش برطرف خواهد شد. اگر چه انسان در صورتی می تواند این کار را انجام دهد که علاوه بر فکر جهاد به قدرت علم نیز اعتقاد داشته باشد. همه کسانی که در این کشور در زمینه علم و فناوری فعالیت می کنند باید تفکر جهادی داشته باشند زیرا همین سرمایه انسانی اگر وارد اقتصاد شود می تواند درآمد بیشتری داشته باشد. بنابراین همه در دانشگاه ها برای ما ارزشمند هستند و باید حفاظت، حراست و تثبیت کنیم تا کشور در این مسیر حرکت کند.

رحیمی با تاکید بر اینکه اگر قدرت علمی نداشته باشیم شکست ما قطعی است، گفت: اگر قدرت علمی نداشته باشیم انقلاب اسلامی ما به تمدن نوین اسلامی نمی انجامد. اگر به قدرت علمی دست یابیم، همه عناصر پیشرفت و قدرت را خواهیم داشت; در غیر این صورت، در دنیایی که علم و فناوری هر دقیقه در حال تغییر است، در نهایت به شکست و انقراض خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه کشور ما در معرض تحریم های زیادی قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه تحریم ها و بحران هایی پیش روی ماست، تنها سخنان رهبری را مطالعه کرده ایم و هیچ مقاله دیگری در روند ساماندهی علمی وجود ندارد. ما یک نقشه تحقیقاتی نوشته‌ایم که بر یک جمله از بیانات رهبری تمرکز کرده و یک سال روی آن تمرکز کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه رهبری چگونه بر اهمیت علم تاکید دارند، گفت: چه دانشی به ما قدرت می دهد؟ روند جذب دانشجویان دانشگاه چگونه باید قوی تر شود؟ سطح دانش اعضای هیئت علمی ما چقدر است که ما را به عرصه قدرت علمی برساند؟ چه دانشی ما را به قدرت علمی می رساند؟

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری ادامه داد: آیا می توانیم دانش غرب را که از ما دور است پیدا کنیم و از آن عبور کنیم و وارد منطقه تاریک جهان شویم و بفهمیم که این علوم انجام می دهند. وجود ندارد. یکی هنوز فهمیده؟ دانشی که دنیا روی آن تمرکز نمی کند که ما برای کشورمان ایجاد می کنیم چیست؟ این سوال است؛ چگونه می توانیم آن را به یک جزء الکتریکی تبدیل کنیم؟

وی ضمن صحبت درباره روند مفهوم مالکیت که در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانش بنیان در حال وقوع است، گفت: در این حوزه جاده ای با سیستم وجود دارد که نیازمند حمایت دستگاه های اجرایی است. هر چقدر در حوزه علم و فناوری بدهیم، هزینه ای برای کشور نیست، بلکه ذخیره دانش فناورانه در کشور است.

رحیمی در ادامه گفت: خوشبختانه بسیج و سپاه به این مهم توجه ویژه ای دارند و امسال علم و فناوری تقریباً در اولویت همه امور بسیج است. بنابراین اگر بخواهیم به بخشی از مدیریت خود که قدرت علم است برسیم، طبیعتاً شاخص های آن جوانان، جوانان و کودکان هستند. در واقع، ذهن این افراد باید آماده باشد.

رئیس سازمان بسیج علمی، تحقیقاتی و فناوری کشور با بیان اینکه باید به دنبال فناوری بر اساس مبانی اسلام و فلسفه ایرانی باشیم، گفت: چرا باید همه فناوری ها بر اساس فلسفه غرب باشد؟ آیا فناوری، جایی که فلسفه غرب آغاز می شود، تمدن جدید اسلام را برای ما به ارمغان می آورد؟ آیا ما را به قدرت علمی می رساند؟ پس وقتی چنین است، برای تولید جوهره این نظام و سازندگی کشورمان نیازمند وحدت، ارتقاء و یکپارچگی حوزه و دانشگاه هستیم.

رحیمی با بیان اینکه ما بچه های مرز و بوم هستیم، گفت: باید روی فرزندانمان سرمایه گذاری کنیم تا برای نجات کشور به مدارج بالاتری در رشته های مختلف دست پیدا کنند. نکته دیگر این است که بدانیم نقشه های دشمن و مسیری که در عرصه علم و فناوری در کشور با همکاری دانشگاه در پیش گرفته ایم باید همین صراط مستقیم باشد، اما دشمن اجازه نمی دهد ما پیشرفت کنیم. این جهش های علمی برای رسیدن به توانایی علمی؛ بنابراین در این مسیر مستقیم مانع ایجاد می کنند و ما مجبور می شویم با صدای زیگزاگ حرکت کنیم و بچرخیم.

رئیس بنیاد بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور تاکید کرد: جوانان باید متوجه تلاش دشمن برای ایجاد موانع در مسیر توسعه ما باشند. پیشرفت علمی ابتدا با نیروی اندیشه ایجاد می شود که همان اندیشه، اندیشه، دانش و رفتار مسئولان و علما است، بپذیریم که ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی با ۴۰ سال اول متفاوت است. پس دانشگاه ها باید رشته های مورد نیاز کشور را در ۲۰ سال آینده معرفی کنند. دانشگاه ها باید همیشه برای این امر آماده باشند.

در انتهای پیام