آغاز اجرای آتش بس در غزه با استقبال سازمان ملل و آمریکا/ شهدای ۴۴ فلسطینی در ۳ روز جنگ.


توافق آتش بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی فلسطین حوالی ساعت ۲۳:۳۰ شب گذشته آغاز شد. همزمان جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از این توافق استقبال کردند و خواستار رعایت آن شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، دو طرف ضمن اجرای این توافق که با میانجیگری مصر انجام شد، به درگیری سه روزه که منجر به کشته شدن حداقل ۴۴ فلسطینی شد، پایان دادند.

ساعاتی پیش از اجرای این توافق، جهاد اسلامی فلسطین با مقامات رژیم صهیونیستی آتش بس اعلام کرد و ضمن استقبال از تلاش های مصر تاکید کرد که آنها حق پاسخگویی به هرگونه تجاوزی از سوی اسرائیل را دارند.

زیاد نخاله دبیرکل سازمان جهاد اسلامی که به تهران سفر کرده نیز آغاز آتش بس را تایید کرد و گفت: اسرائیل به دنبال آتش بس است، اگر شرایط ما را رعایت نکند، جنگ دوباره آغاز می شود.

محمد الهندی، رئیس اداره سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز گفت: بر اساس این توافق، مصر متعهد به تلاش برای آزادی دو زندانی این جنبش یعنی بسام السعدی و خلیل عواده است. .

همچنین به گفته برخی منابع، بر اساس این آتش بس باید تمامی گذرگاه های مرزی غزه باز شود و گازرسانی به غزه از سر گرفته شود و همچنین محاصره غزه کاهش یابد.

از سوی دیگر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از آتش بس اعلام شده توسط اسرائیل و جنبش جهاد اسلامی در غزه استقبال کرد.

وی گفت: در ساعات گذشته با مقامات اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطین، مصر، قطر و اردن برای رسیدن به یک راه حل سریع کار کرده ایم. من از رئیس جمهور مصر و امیر قطر برای کمک به پایان دادن به درگیری در نوار غزه تشکر می کنم و از طرفین می خواهیم آتش بس را به طور کامل اجرا کنند. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که با پایان دادن به درگیری‌ها، جریان سوخت و کمک‌های بشردوستانه به غزه را تضمین کنند.

بایدن در عین حال بار دیگر بر حمایت خود از رژیم صهیونیستی و حمایت کشورش از این رژیم تاکید کرد و گفت: حمایت من از امنیت اسرائیل از جمله حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حمله، مدت زیادی است که برنمی‌گردد. ما به حمایت از فولاد اسرائیل افتخار می کنیم.

وی در ادامه گفت که ایالات متحده از تحقیقات کامل در مورد غیرنظامیانی که در جنگ سه روزه اخیر غزه جان باختند، حمایت می کند.

همزمان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از آتش بس اعلام شده در نوار غزه استقبال کرد.

وی در پیامی که ارسال کرد از طرف های درگیر خواست به آتش بس اعلام شده احترام بگذارند.

تعداد شهدا

از سوی دیگر منابع پزشکی در غزه از شهادت ۴۴ فلسطینی در ۳ روز حمله رژیم صهیونیستی به غزه خبر دادند.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در حمله ۳ روزه نظامیان رژیم صهیونیستی به نوار غزه، ۴۴ فلسطینی شهید و ۳۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین گفته می شود ۱۵ نفر از شهدا کودک و ۴ نفر زن هستند.

درگیری‌های سه روز گذشته غزه که از جمعه شب با حملات رژیم صهیونیستی آغاز شد، شدیدترین درگیری‌های دو طرف در یازده روز از جنگ غزه است.

در انتهای پیام